Community & Board Recognition Awards

Girls Inc. of the Island City holds an Annual Community and Board Recognition Awards Event in July to honor select board members, community volunteers, and donors who have contributed to and supported our organization during the year. On July 8, 2019, we honored the following individuals and organizations as strong, smart, and bold partners. Special thanks to our event sponsors Otaez Mexican Restaurant, Donsuemor, and Al Wright of Raintree Studios.

View event photos!
Girls of the Month

  • October – Abby Hange and Giorgia Hange
  • November – Greta Barker and Lilly Hanson
  • December – Keira Canal and Taylor Evans
  • February – Cleo Friedman and Olivia Hill
  • March – Jayla Anderson and Imogen Waitkus
  • April – Nayel Muller and Ava Truong
  • May – Rachel Heim and Evelyn Schutjer-Mance
Alameda Island Kids Family Award

  • Bay Farm School – Madison & Bradley Cheng and Family
  • Earhart School – Sophia McManus and Family
  • Edison School – Reid & Holly Sojka and Family
  • Franklin School – Miles Wilson and Family
  • Otis School – Cooper Alliger and Family
STRONG Partner Award

  • AEC Living
  • Alameda Welfare Council
  • e.l.f. Cosmetics
  • Jeannie Graham
  • Juelle-Ann Boyer
  • Lauren Zimmerman Cook
  • Leslie Thornton
  • Luzanne Engh
  • The Felts Family
SMART Partner Award

  • Angie Carmignani
  • Christian & Darnelle Zimmerman
  • Dorie Guess & Herb Behrstock
  • Donalynne Fuller
  • Gretchen Pearson, Berkshire Hathaway HomeServices |
    Drysdale Properties
  • Lance & Ellie Winters
  • Marjorie Follette
  • Nancy Joy Gordon
  • Santa Clara University Women & Law
  • Tim Karas, College of Alameda
BOLD Partner Award

  • Alameda Hospital
  • Alice Lai-Bitker, Alice Home Care
  • Anne McKereghan
  • Dee Keltner
  • Friends of the Alameda Animal Shelter
  • Janet Koike
  • Julie M. Conner
  • Kiwanis Club of Alameda
  • League of Women Voters of Alameda
  • Michael Sullivan
  • Nadine Barbera
  • Rotary Club of Alameda
In-Kindness Award

  • Al Wright, Raintree Studios
  • Capital One
  • Chuck Carlise, American Oak
  • Drake’s Brewing Company
  • Pixar Animation Studios
  • Project Glimmer
  • Schoolzilla
  • Shauna Rosenblum, Rock Wall Wine Company
  • Shelley Patterson
  • The Princess Project
  • The Taylor Family Foundation
Kaye Van Valkenberg Exemplary Service Award

  • Alyssa Goldfield
  • Anika Miller
  • Charlotte Tlachac
  • Denise Evans
  • Francine Lew
  • Julie Van Buhler
  • Justine Noonan
  • Kathy Bliven
  • Kathy Jones
  • Sally Rudloff
Dr. Edith Meyers Center Time & Talent Award

  • Jessica Jane Robinson
  • Joanne Martin
  • Leslie Reiman
  • Linda Allen
  • Lynn Perata
  • Roxanne Le Blanc
  • Vanessa Olivieri
CEO’s Extra Mile Staff Award

  • Lissa Merit
  • Laura Nunes
  • Pam Williams
Above & Beyond Board Member Award

  • Andrea Carlise
  • Anne Gooch
  • Ashley McLaughlin
  • Carolyn Thomas
  • Claudia Page
  • Dede Tabor
  • Heather Little
  • Linda Felts
  • Louise Nakada
  • Luzanne Engh
  • Matt Bliven
Board Service Gratitude Award
  • Hailey Castelaz
  • Lauren Zimmerman Cook
  • Juelle-Ann Boyer

Special thanks to our event sponsors,
Otaez Mexican Restaurant, Donsuemor, and Al Wright of Raintree Studios!